www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

 
 
Aktualności
Wydarzenia
Reportaże

Wybory samorządowe 2024 w Głogoczowie


2024_04-06_Lokal_wyborczy_w_G+logoczowie.jpg W ubiegłą niedzielę, 24 kwietnia 2024 zakończyły się wybory do władz samorządowych w naszej gminie. Potrzebna była druga tura, a więc "dogrywka" w wyborach na burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, a 2 tygodnie wcześniej, w niedzielę 7 kwietnia 2024 poznaliśmy rozstrzygnięcia w wyborach do Rady Miasta, Rady Powiatu oraz Sejmiku Wojewódzkiego.

Głogoczów wybrał na kolejna kadencję do Rady Miejskiej Pana Czesława Wierzbę (KWW Jarosława Szlachetki). Niestety będzie to jedyny radny z naszej miejscowości. Mandatu do Rady Miejskiej nie obronił Pan Bogusław Stankiewicz (KWW Jarosława Szlachetki), a w wyborach nie zdecydował się wystartować reprezentujący Głogoczów w Radzie Powiatu w poprzedniej kadencji Pan Robert Murzyn (Prawo i Sprawiedliwość). Pozostali kandydaci z Głogoczowa zdobyli zbyt małą liczbę głosów, by uzyskać mandat. Poniżej pozwolę sobie podać dokładniejsze wyniki.

Wybory do Rady Miejskiej w Myślenicach.

W Głogoczowie głosowaliśmy w okręgu wyborczym nr 2, obejmującym oprócz Głogoczowa jeszcze Bęczarkę, Bysinę, Jasienicę i Jawornik. Na nasz okręg przypada 5 mandatów w 21 osobowej Radzie Miejskiej, a o mandaty walczyli kandydaci zgłoszeni przez 5 komitetów. Reprezentantami Głogoczowa byli (kolejność alfabetyczna):

  • Ćwiękała Michał ((KWW Owocnie dla Gminy)
  • Gołąb Ewa ((KWW Koalicja Obywatelska)
  • Janczyk Iwona (KWW Koalicja Obywatelska)
  • Laskowska-Chacia Dorota (KWW Macieja Ostrowskiego)
  • Pitala Piotr (KWW Owocnie dla Gminy)
  • Pulchny Jarosław (KWW Wyborców Macieja Ostrowskiego)
  • Sikora Jan (KWW Konfederacja Jedna jest Polska)
  • Stankiewicz Bogusław (KWW Jarosława Szlachetki)
  • Wierzba Czesław (KWW Jarosława Szlachetki)

Jak widać o głosy wyborców zabiegało aż 9 kandydatów.

Dodatkowo warto odnotować, że oprócz komisji w Zespole Placówek Oświatowych w Głogoczowie, w naszej miejscowości były jeszcze 3 inne komisje - pracujące w Domach Seniora: "Na Wzgórzu", "Pod Klonami" i "Armada Clinic".

Głosowanie w naszym okręgu (a więc we wszystkich 5 miejscowościach, nie tylko w Głogoczowie) zakończyło się następującymi wynikami dla komitetów:

  1. KWW Jarosława Szlachetki - 2347 głosów (53,0%)
  2. KWW Macieja Ostrowskiego - 983 głosy (22,2%)
  3. KWW Koalicja Obywatelska - 480 głosów (10,84%)
  4. KWW Konfederacja Jedna jest Polska - 340 głosów (7,68%)
  5. KWW Owocnie dla Gminy - 278 głosów (6,28%)

Kandydaci z Głogoczowa uzyskali następującą liczbę głosów (w nawiasie liczba głosów uzyskanych w samym Głogoczowie):

  1. Czesław Wierzba - 396 (364)
  2. Bogusław Stankiewicz - 265 (238)
  3. Ewa Gołąb - 175 (150)
  4. Jan Sikora - 149 (132)
  5. Jarosław Pulchny - 75 (61)
  6. Dorota Laskowska-Chacia - 71 (65)
  7. Piotr Pitala - 42 (30)
  8. Iwona Janczyk - 39 (32)
  9. Michał Ćwiękała - 26 (17)

Mandaty dzielone były metodą D’Hondta: dwa pierwsze przypadły dla KWW Jarosława Szlachetki, kolejny dla KWW Macieja Ostrowskiego i ponownie dwa mandaty dla KWW Jarosława Szlachetki. Moje własne obliczenia (nie ma takich oficjalnych danych udostępnianych przez PKW) wskazują liczbę 586 głosów oddanych na komitet, potrzebnych aby otrzymać ostatni, piąty mandat w naszym okręgu. Zatem można przyjąć, że zabrakło 96 głosów dla KWW Macieja Ostrowskiego, by kosztem KWW Jarosława Szlachetki uzyskać drugi mandat (nie przypadłby on jednak żadnemu kandydatowi z Głogoczowa). 107 głosów zabrakło do mandatu dla KWW Koalicja Obywatelska, gdzie bardzo dobry wynik (175 głosów) uzyskała Pani Ewa Gołąb (jest to jednak drugi wynik na tej liście, więc i tak Pani Ewa Gołąb nie uzyskałaby mandatu). 247 głosów dzieli według moich obliczeń od mandatu KWW Konfederacja Jedna Jest Polska, w którym najlepszy wynik uzyskał nasz Sołtys, Pan Jan Sikora. Podsumowując, najbliżej drugiego mandatu dla Głogoczowa był kandydat KWW Jarosława Szlachetki, Pan Bogusław Stankiewicz (265 głosów), musiałby on jednak uzyskać lepszy wynik od startującej z tego samego komitetu Pani Izabeli Kutrzeby z Bęczarki (293 głosy) - zatem do obrony mandatu zabrakło 29 głosów - gdyż w przypadku równej liczby głosów dwóch kandydatów z tego samego komitetu decyduje numer na liście.

Wybory do Rady Powiatu Myślenickiego.

W tych wyborach naszym okręgiem była cała gmina Myślenice, gdzie wybieraliśmy aż 9 radnych. O mandaty walczyło 5 komitetów - 4 mandaty przypadły dla KW Prawo i Sprawiedliwość, 3 dla KWW Forum Ziemi Myślenickiej, a ostatnie 2 dla KWW Wspólnie dla Powiatu.

Z Głogoczowa mieliśmy 3 kandydatów: Pan Marek Górszczak reprezentował Prawo i Sprawiedliwość i uzyskał zdecydowanie najlepszy wynik w naszej miejscowości (564 głosy). Pan Robert Zapała startujący z listy Forum Ziemi Myślenickiej otrzymał 338 głosów. Trzecią kandydatką była Pani Barbara Biela-Wcisło z KWW Wspólnie dla Powiatu, która otrzymała 87 głosów.

Nie pokusiłem się o przeprowadzenie dokładnej analizy, ponieważ niestety wyniki uzyskane przez naszych reprezentantów były sporo za niskie, by móc myśleć o uzyskaniu mandatu - każdemu z kandydatów zabrakło minimum 300 głosów, by zająć “biorące” miejsce na liście swojego komitetu.

Wybory do Sejmiku Województwa.

Największą kartą do głosowania (swoim rozmiarem stanowiącą wyzwanie i problemy zarówno dla komisji jak i samych wyborców), a jednocześnie wyborami budzącymi najmniejsze zainteresowanie (o czym świadczy np. największa liczba oddanych pustych kart) były wybory do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Głosowaliśmy w okręgu wyborczym nr 4 - obejmującym swoim zasięgiem powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański. Na 7 mandatów - 5 przypadło dla KW Prawo i Sprawiedliwość - niestety zamieszkały w Jasienicy Pan Robert Bylica nie uzyskał mandatu, ponieważ uzyskał szósty wynik na liście komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie mandatu nie zdobył Pan Stanisław Bisztyga (KWW Koalicja Obywatelska). Jedynym reprezentantem naszego powiatu w Sejmiku Województwa będzie pochodzący z Tokarni, Pan Miłosz Motyka (KWW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe).

Wybory na burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

Jak już wspomniałem we wstępie w wyborach na burmistrza naszej gminy potrzebne było ponowne głosowanie, ponieważ w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał min. 50% poparcia. Najbliżej tego progu był Pan Jarosław Szlachetka, pełniący funkcję burmistrza naszej gminy przez ostatnie 5 lat. Otrzymał on 8670 głosów, dających mu 44,04% poparcia. Drugi wynik otrzymał Pan Maciej Ostrowski - 7271 głosów i 36,93% poparcia w pierwszej turze. Obaj panowie uzyskali prawo do kandydowania w drugiej turze. Pozostałymi kandydatami w pierwszej turze byli: Pani Barbara Bylica (2038 głosów i 10,35% poparcia), Pani Ewa Wincenciak-Walas (996 głosów i 5,06% poparcia) oraz Pan Ryszard Kulczyński (712 głosów i 3,62% poparcia).

W ponownym głosowaniu w dniu 24 kwietnia 2024 roku Pan Jarosław Szlachetka został wybrany na burmistrza naszej gminy, bowiem uzyskał 10 113 głosów, co dało mu 54,12% poparcia. Natomiast Pan Maciej Ostrowski 8 574 głosy, czyli 45,88%.

Głogoczowianie nie ukrywali swojej sympatii do urzędującego burmistrza, Pana Jarosława Szlachetki, który u nas wygrałby już w pierwszej turze, ponieważ uzyskał 836 głosów, czyli 64,71%. Pan Maciej Ostrowski otrzymał 199 głosów (15,40%). Na podium pierwszego głosowania w Głogoczowie uplasowała się Pani Ewa Wincenciak-Walas (140 głosów i 10,84% poparcia), dalej Pani Barbara Bylica (66 głosów i 5,11% poparcia), a stawkę zamknął Pan Ryszard Kulczyński z 51 głosami (3,95%).

Druga tura to jeszcze większa różnica w poparciu dla Pana Jarosława Szlachetki - 891 głosów, co przekłada się na aż 75,38% poparcia. Pan Maciej Ostrowski otrzymał 291 głosów, co dało mu poparcie w Głogoczowie na poziomie 24,62%.

Frekwencja

2024-04-21_Frekwencja_w_wyborach_w_G+logoczowie.jpgW Głogoczowie uprawnionych do głosowania było w pierwszej turze 2426 osób, ale już 2 tygodnie później spis wyborców zawierał 2434 nazwiska. Frekwencja wyniosła 53,54% w pierwszym głosowaniu oraz nieco mniej, bo 48,89% w ponownym głosowaniu na burmistrza. Być może jakiś wpływ na frekwencję miała pogoda - w pierwszym głosowaniu mieliśmy iście letnią aurę, dwa tygodnie później wyborcy przychodzili do lokalu z kapiącymi od deszczu parasolami oraz skarżyli się na niską temperaturę.

Była to jednak zauważalnie niższa frekwencja niż w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu RP. Wtedy w Głogoczowie do urn poszło 78,31% uprawnionych do głosowania. Jako ciekawostkę dodam, że PKW podaje w swoich statystykach przedwyborczych zarówno dla październikowych wyborów parlamentarnych jak i tegorocznych wyborów samorządowych tę samą liczbę mieszkańców Głogoczowa - 3164.

Podziękowania

Na koniec, jako że miałem osobiście przyjemność pracować w Obwodowej Komisji nr 15 w Głogoczowie przy obu turach wyborów, serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom za liczny udział w wyborach, za Państwa życzliwość i miłą atmosferę, nawet jeśli trzeba było chwilę poczekać w kolejce, szczególnie tuż po mszach świętych. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów czy innych nieprzyjemnych zachowań. Dziękuję również pozostałym członkom naszej komisji za wspólną pracę i profesjonalizm, co w obu turach zaowocowało brakiem błędów i sprawnym liczeniem głosów. To była przyjemność z Wami pracować - dobra robota!

Sebastian Kurowski, 27 kwietnia 2024r

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl