Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie jest filią Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Kierownikiem od 2.listopada 1988 roku jest Pani Grażyna Głąb
Oferta, w większości skierowana do dzieci i młodzieży jest różnorodna i składają się na nią: zajęcia plastyczne, nauka gry na instrumentach, zajęcia taneczne (obecnie zawieszone ze względu na brak chętnych). Wizytówką WDK jest prężnie działające Koło Szachowe. Sporą popularnością cieszył się także, działający przy WDK w latach 2008 - 2010 amatorski "Teatr w Stodole" 
W ramach współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych organizowane są audycje umuzykalniające prowadzone przez muzyków Filharmonii Krakowskiej.
WDK nie zapomina o starszych mieszkańcach Głogoczowa - specjalnie dla nich, organizowane są dwa - trzy razy w ciągu roku spotkania mieszkańców na które zapraszane są szczególnie osoby, których podeszły wiek łączy się z samotnością
WDK organizuje również imprezy o zasięgu gminnym i powiatowym: Zawody Szachowe, Przegląd Kolęd i Pastorałek, Przegląd Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej, Szkolne Konfrontacje Artystyczne ![2010-01-12_X_Gminny_Przegl+ad_Kol+ed_i_Pastora+lek_[06].jpg](http://www.archiwum.glogoczow.pl/fotogalerie/0004_WDK/miniaturki/2010-01-12_X_Gminny_Przegl+ad_Kol+ed_i_Pastora+lek_[06].jpg)
We współpracy z ZPO organizowane są turnieje tenisa i siatkówki.
WDK współpracuje z lokalnymi organizacjami - Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich.
Szczególnie aktywna współpraca łączy Dom Kultury ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Głogoczowa. W ramach tej współpracy organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży dofinansowywane z budżetu Gminy w formie konkursów na organizację zajęć podczas ferii zimowych i wakacji oraz alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
WDK prowadzi własną stronę internetową http://glogoczow.malopolska.pl/ .
Informacji można też szukać na stronach internetowych jednostki nadrzędnej: http://www.mokis.art.pl/
Dane teleadresowe:
Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie
32-444 Głogoczów 406
Poczta Elektroniczna: wdk@glogoczow.pl tel. 12 273 77 11
W 2014 roku nasz Dom Kultury będzie obchodził okrągły jubileusz – 40 lecie powstania.
W lipcu 1974r. zapisano w kronikach wiejskich, że nareszcie jest i mieszkańcy okolicznych wsi zazdroszczą – Gminny Ośrodek Kultury! Jego założycielką i pierwszą Dyrektorką była Pani Maria Tabor-Pręcikowska. Merytorycznie GOK podlegał Powiatowemu Domowi Kultury w Myślenicach i na początku koordynował działalność istniejących Klubów Ruchu i Rolnika jako instytucji kultury w Gminie. Oprócz tego, wiele osób zatrudnionych i społeczników zaangażowanych w kulturę we wsi działało prężnie robiąc „coś” z niczego. Imprezy organizowane dla środowiska związane były z porami roku i świętami obchodzonymi przez mieszkańców: w karnawale – zabawy taneczne, zabawy przebierańców, następnie śledziówka na ostatki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopa(ka), potem okres wielkiego postu, kiedy czas zajmowano kursami makramy, kroju i szycia, pikowania kołder (!) zajęciami teatralnymi, muzycznymi (zespół Szperacze, Melodia, Taran). Podczas wakacji organizowano dyskoteki, ogniska, projekcje filmowe! Na wakacje w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, do Głogoczowa przyjeżdżały dzieci na kolonie letnie i działania kulturalne skierowane były głównie w stronę koloni
stów – mieszkańców Warszawy, Katowic, a nawet obcokrajowców.
Kino objazdowe wyświetlało po dwa filmy: jeden dla dzieci i młodzieży – bez ograniczenia wieku i drugi dla osób dorosłych.Od września zaczynało się prace nad Jasełkami – rozdział ról, szycie kostiumów, muzyka, scenki do antraktów, itd. itp. Jesień to ogniska, wieczorki poezji i muzyki, spotkania towarzyskie, występy dla miejscowych i zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji, występy „gościnne” - poza Głogoczowem.
Co charakteryzuje działalność Domu Kultury od początku istnienia do czasów współczesnych? Współpraca! Przeglądając Kroniki GOK-u, czytam o wspólnych inicjatywach realizowanych z Kołem Gospodyń Wiejskich ( kursy, spotkania, herbatki), Związkiem Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Ludowym Zespołem Sportowym, Ochotniczą Strażą Pożarną. Nazwy niektórych organizacji brzmią znajomo tylko ludziom w „pewnym” wieku. Znak czasów. Organizowano w latach 70 i 80 ubiegłego wieku bardzo ciekawe imprezy np. Dni Oświaty, Książki i Prasy, Olimpiadę o Polsce i świecie współczesnym, Konkurs wiedzy o Związku Radzieckim, Konkurs historyczno – obronny, Gminną Olimpiada wiedzy społeczno – politycznej, Gminne Konfrontacje Pracy Klubowej, Turnieje Klubów Rolnika.
Na kartach historycznych Kronik GOKu zapisanych jest wiele nazwisk ludzi, którzy pracowali dla dobra Głogoczowa i jego mieszkańców: Maria Tabor – Pręcikowska, Bolesław Pulchny, Janina Tylek, Józef Tylek, Stanisława Wawrzynek, Andrzej i Bogdan Malinowscy, Andrzej Chorabik, Danuta Nosek, Leszek Pulchny, Jan Kantor, Kazimierz Wierzba i wielu innych. Winni im jesteśmy szacunek za wkład wniesiony w kształtowanie wrażliwości swojego pokolenia i wytyczenie pewnych ścieżek, którymi podążamy dzisiaj.

Kierownik Domu Kultury - Grażyna Głąb
Tekst opublikowany w odNOWIE w numerze 3/2013
Drodzy Mieszkańcy Głogoczowa – wybaczcie, ale nie potrafię napisać o Domu Kultury obiektywnie. Jestem związana z tym miejscem od 25 lat – większą część mojego życia. Będzie więc subiektywnie...
25 lat temu Głogoczów wyglądał inaczej – na łąkach pasły się krowy, mieszkańcy uprawiali ziemię, zakopianką jeździło mniej samochodów a oczekiwania wobec Domu Kultury były zupełnie inne niż dzisiaj. Mieszkańcy sami byli twórcami kultury, sami tworzyli teatr, imprezy muzyczne, wystawy. Nasza instytucja organizowała imprezy okazjonalnie, dorywczo i bez czytelnego planu.
Nowa era w działalności Wiejskiego Domu Kultury rozpoczęła się od zatrudnienia wspaniałych instruktorów: Andrzeja Moskala i Józefa Kaczora. Nastąpiło wówczas pewne usystematyzowanie naszej działalności. I tak, koło szachowe pod kierunkiem J. Kaczora w 2013r. obchodzi jubileusz 15 lat istnienia! Od 1998r. gromadzi przy szachownicach młodych i dojrzałych adeptów królewskiej gry, od 1999r nasza instytucja kilka razy w roku jest areną zmagań turniejowych: gminnych, powiatowych a nawet wojewódzkich. Nasi szachiści wyjeżdżają na turnieje: międzygminne, wojewódzkie i ogólnopolskie. Przywożą dyplomy, medale, puchary i inne nagrody. Są dumą swojego nauczyciela i instytucji, którą reprezentują.
Andrzej Moskal – spod jego skrzydeł wyszło wielu młodych muzyków, organizował audycje i koncerty muzyczne, jego uczniowie nagrywają płyty, grają w orkiestrach i występują jako soliści.
Wymieniłam tylko dwa nazwiska dlatego, że Ci instruktorzy są z nami do dzisiaj. Na przestrzeni lat rozwijaniem zdolności i pasji dzieci i młodzieży z naszej miejscowości zajmowało się mnóstwo osób: instruktorzy plastyki, fotografii, muzyki, tańca ludowego, zajęć kreatywnych, teatru, fitnessu, tańca nowoczesnego. Pamiętamy o nich i dziękujemy za ich wkład w rozwój mieszkańców Głogoczowa.
Kolejną ważną datą w nowej erze głogoczowskiej kultury jest 24 i 25 stycznia 2001r. - I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Hej, kolęda”. Współtwórcami tego historycznego wydarzenia są: wymieniony wcześniej instruktor muzyczny Andrzej Moskal oraz Dorota Bałucka – ówczesny instruktor tańca. To wydarzenie rozpoczyna trwający do dnia dzisiejszego okres organizacji przez Dom Kultury dużych imprez o zasięgu gminnym i szerszym. Wcześniej, w 1999r. zrealizowaliśmy konkurs kolęd – dla uczniów naszej szkoły. Impreza była udana i została podwaliną działalności, która trwa do dzisiaj. Jak łatwo wyliczyć, zorganizowaliśmy już 13 edycji gminnego konkursu kolęd. Oprócz kolęd i pastorałek konkursowo śpiewamy pieśni patriotyczne i żołnierskie. Do tej pory odbyło się 10 edycji tego przeglądu. Następną imprezą cykliczną są Szkolne Konfrontacje Artystyczne – muzyczne, plastyczne, taneczne, teatralne – 9 edycji. Z konfrontacji wyodrębnił się z czasem Turniej Interpretacji Bajki i Baśni – 4 edycje.
Poprzez organizowanie przeglądów, turniejów i konkursów gościliśmy i gościmy u nas mieszkańców Powiatu Myślenickiego i miejscowości wchodzących w skład naszej gminy. Głogoczów zaistniał na mapie regionu jako miejsce, gdzie mieszkańcy są życzliwi, a Dom Kultury jest instytucją przyjazną i otwartą.
Kierownik Domu Kultury - Grażyna Głąb
Tekst opublikowany w odNOWIE w numerze 4/2013